Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
Posted via email from Vlad Hrouda Marketing – lifestream v češtině (in Czech)
Svět se změnil. Marketing už NENÍ reklama. Marketing je ideologie...
Posted via email from Vlad Hrouda Marketing – lifestream v češtině (in Czech)
Tento příspěvek je novinkou ve způsobu jak budu publikovat články. Tímto zahajuji publikování krátkých postřehů, názorů, odkazů fotografií a více ze života a z nových trendů v marketingu.
Posted via email from Vlad Hrouda Marketing – lifestream v češtině (in Czech)
Základní komunikační model se v oboru PR zcela změnil. Dnes už nelze účinně využívat push média (tisk, rozhlas, TV, reklamu, DM apod.).
Žijeme v době pull médií (sociálních médií), která se ničím nepodobají marketingovým kanálům. Médiem je dnes podnikatel, manažer nebo vy – člověk.
Tradiční média jsou (nebo brzy budou) mrtvá. PR agentura může využívat jedině konkrétního člověka, jako médium. Sociální média nelze přidat do struktury marketingu jako další reklamní kanál. Zásadní zlom nastal někdy kolem roku 2004, kdy nastal exponenciální růst sociálních médií. Nová doba vyžaduje zcela jiné marketingové strategie.
Dnes odpovídám na otázky, které jsem dostal e-mailem od Johany Doubravové z týdeníku Strategie:
Otázka: Kde na internetu končí kompetence PR a vládne znalost internetového marketingu?
Odpověď: Internetový marketing je nesmyslný pojem – existuje pouze marketing, česky snad „trhování.“ Internet je komunikačním prostředkem, nástrojem. Public relations dostali skvělý dárek – sociální média, která umožňují náhled do myšlenek, názorů, zpětných vazeb a dialogů. To vše vytváří snímek postojů, cítění, názorů, smýšlení a úsudků zákazníků a chování trhu. Role online PR je nyní v naslouchání, učení se, monitorování konverzací a těžbě dat z nich, a v následném získávání důvěry a vlivu.
Otázka: Jak vůbec internet změnil PR? Je možné, že jej (opět) přiblížil ostatním disciplínám jako je reklama, DM (direct marketing) nebo WOMM (word of mouth marketing)?
Odpověď: Internet PR nezměnil. Stále jde o vstupování do vztahů s veřejností. Úkolem PR agentur dnes je vracet publikum zpět do PR. Jde o zásadně opačné procesy, než které PR agentury v minulosti spouštěly. Reklama či DM dožívají nebo jsou již mrtvé. Sociální média lze nejúčinněji využít pro komunikaci uvnitř firemní struktury, která není uzavřená vůči svému okolí – v žádném případě nemá smysl budovat specializované útvary sociálních médií uvnitř firem, ale sociální média udělat organickou součástí všech podnikových procesů.
Otázka: Jsou české PR agentury dnes schopny klientům na internetu nabízet kreativní a efektivní řešení?
Odpověď: Osobně bych se obrátil na AMI Communications, firmu která od roku 1999 exkluzivně zastupuje nadnárodní agenturu Edelman v oblasti Public Relations v České republice a na Slovensku.
Otázka: Bere internet PR agenturám byznys, nebo by měly být schopné, ať už teď nebo do budoucna ho využít pro sebe?
Odpověď: Internet agenturám určitě byznys nebere. Ačkoliv lze většinu konverzací v sociálních médiích přirovnat ke štěbetání či k dětské hře, je to věčný pohyb a změna, PR v tom přesto musí vidět měřitelnou hodnotu a návratnost. PR musí být dnes integrovaný a usměrněný systém strategické terénní práce (digitální antropologie), výzkumu, analýz, internalizací a služeb. Musí to být systematický proces přeměny informací v účelné akce a růst. PR musí vstupovat do vztahů, konverzovat a tím zákazníky a jejich okolí podporovat, posilovat a dávat jim vizi. Práce a vývoj budoucích PR agentur může být založena výhradně na stoprocentně vlastních zkušenostech s výše uvedenými procesy. K tomu nelze sestavit žádnou kuchařku, žádné návody.
Otázka: Jakou roli mají jednotlivé kanály – tisk online, blogy, sítě, videa, podcasty, RSS, newslettery...
Odpověď: To vše už nejsou kanály - vše se změnilo, vše běží v reálném čase. Dnes už kanálem nikoho neoslovíte.
Otázka: Jakou roli mají v komunikaci komunity? Jsou tu česká specifika?
Odpověď: Komunity jsou všude. Dnes je módou jim říkat sociální sítě (na rozdíl od sociálních médií). Všichni jsme členy mnoha sociálních sítí, ať už online či offline. Mnoho sítí teprve čeká na své vůdce. Členové sítí komunikují navzájem, se svým vůdce a se svým okolím. Úkolem PR je začít hrát v sítích vlastní hru, získávat důvěru lidí a budovat loajální komunitu prostřednictvím podněcování networkingu. Domnívám se, že žádná česká specifika neexistují.
To byly mé soukromé názory na public relations. Důležité je vědět, že nemám žádné specializované vzdělání ani praxi v PR. Přesto se snažím (selským rozumem) PR zařazovat do svého marketigového mixu. Co vy na to?
Za fotografii děkuji – photo credit milenamihaylova.
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
Bude 1. září a škola zase volá. Internet a sociální technologie dnes zcela mění způsoby jak žijeme a pracujeme.
Pod následujícími údaji o vývoji lidstva a informačních technologií najdete otázky, které můžete položit svým dětem, učitelům, školním radám či nejrůznějším zastupitelům.
V jakém světě budou žít naše děti? V rozvojovém světě žijí téměř 2 miliardy dětí, z nichž jedno ze tří nikdy nedokončí pátou třídu. Projekt, který dá každému z těchto dětí počítač (OLPC) už běží. Děti, které nikdy nedrželi učebnici, budou teď mít v rukou celý svět. A budou spojeny... s vámi.
Děti nebudou řešit problémy s použitím stejného myšlení, kterým jsme my problémy vymysleli. V Číně, v Indii, v Africe, v Americe, v Austrálii, či Bangladéši jsou žáci kteří:
na PROJEKTECH každý den.
Podkladem pro tento článek byla prezentace (autorem je Karl Fisch), která byla byla zhotovena pro střední školu v Coloradu (USA) pro 150 členů školního personálu v srpnu 2006. Prezentace byla už potřetí aktualizována a nejnovější verzi (3.0) lze shlédnout v angličtině na YouTube. Prezentace měla podnítit diskuzi o tom, co naše děti potřebují, aby uspěli ve světě, ve kterém budou žít. Dodnes se do diskuze zapojilo přes deset milionů lidí z celého světa. Přidejte se také!
A co vaše marketingové strategie. Není teď právě čas je sladit s výše uvedenými údaji?
Za fotografii děkuji – photo credit woodleywonderworks.
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
„Pokud řídíte ve své firmě marketing, neobejdete se dnes bez nástrojů pro vyhledávání a naslouchání svým zákazníkům či zájemcům na internetu a v sociálních sítích.“ – Brian Solis
Odkazy na články o marketingovém naslouchání a vhodných nástrojích pro vás shromažďuji a stále aktualizuji na Delicious.
Od včera (26. 8. 2009) je LazyFeed otevřen pro širokou veřejnost. Je to další z mnoha nástrojů pro vyhledávání v reálném čase (real time search). Zřiďte si na LazyFeed účet (sign up), zadejte témata, která vás zajímají, a v reálném čase se vám budou do prohlížeče neustále sypat odkazy a anotace z více než milionu blogů, hudebních a audio serverů.
LazyFeed má již delší dobu pozitivní ohlasy a publicitu od předních geeků ze Silicon Valley.
Dnes jsem zaznamenal na LazyFeed tři novinky:
Čtyřminutové video v angličtině, jak používat LazyFeed, můžete shlédnout na YouTube.
Přepis videa do češtiny a podrobnější popis LazyFeed jsem publikoval na tyinternety.cz.
Za fotografii děkuji – photo credit vitameatavegalynn.
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
Nejpopulárnější evangelisté sociálních sítí nás neustále nabádají, abychom pracovali v sociálních sítích (anglicky: social networking).
Mafiáni mají pozoruhodnou schopnost networkingu. Upozorňuje na to Jan Keller ve své knize: Nejistota a důvěra, aneb k čemu je v modernitě dobrá tradice.
Sociální networking v podání sicilské mafie je:
Nepřípomíná vám to většinu návodů, jak se máte chovat a co dělat v internetových (i v offline) sociálních sítích? Podobnost sociálních sítí na webu s mafií není náhodná. Skutečně to tak funguje. Nevěříte?
Pokud někdo tvrdí, že v sociálních sítích jsme si všichni rovni, tak buď neví o čem mluví nebo záměrně lže. Internetová sociální síť se nijak neliší od té reálné, je to společenství lidí, které má pyramidální strukturu. Na vrcholu pyramidy jsou ti nejmocnější, nejvlivnější, nejdůvěryhodnější.
Lidé si často pletou sociální sítě se sociálními médii. Sociální média jsou technologií, která slouží ke komunikaci a spojování lidí. Tato technologie dnes zcela mění naše životy a způsoby jak pracujeme.
Navíc, lidé v sociálních sítích na webu netvoří sociální struktury se stejnou dynamikou jako v reálném světě – domnělá nezávislost lidí v sítích je vždy umožněna velkými globálními institucemi a státy. V každé síti má vždy někdo přístup k více zdrojům než ostatní. A ti, co ke zdrojům přístup nemají, bláhově věří, že když se budou s mocnými kamarádit, jejich postavení se zlepší. Jste buď vůdcem nebo následovníkem, a vůdci drží při sobě a vzájemně se nabádají k vzájemné spolupráci při angažování svých oveček. Spojují se s vámi, protože potom mohou od vás požadovat úsluhy. Říkají „Dostali jsme dárek v podobě sociálních médií. Co s ním uděláme? Učíme se jeden od druhého, a v tom je ten trik.“
Představa rovnosti v sítích je nostalgickým přáním, touhou po socialismu lidí, kteří v nejisté době hledají, jak se zajistit. Peter Kim píše, že sociální média nejsou socialismem. V internetových sociálních sítích je většina lidí předmětem manipulace marketingových stratégů nejmocnějších a nejvlivnějších firem. Anglicky se jim říká frenemy (ku*va převlečená za kamaráda), a tito lidé mistrovsky ovládají ideologii sociálních sítí, v rámci svého marketingu. Tvrdí vám, že sociální média představují demokratizaci informací, zrovnoprávnění moci, a že v tom nemáte rozumem hledat hodnoty, zisk či prospěch, ale srdcem staré dobré komunitní ctnosti (social graces). Uvěříte jim?
Vztahy mezi lidmi nelze zjednodušit na ROI (návratnost investic do vztahů, jinými slovy: do vztahu musíš investovat, a druhý pak na oplátku investuje do tebe). Do vztahů nelze investovat, lze do nich jen vstoupit. V internetových sociálních sítích jsou převážně náhodná spojení, jen zřídka vztahy z reálného světa – s většinou lidí se nikdy nepotkáme. Vůdci komunit v sítích zneužívají nostalgii lidí po starých dobrých komunitních časech.
Sociální média jsou skvělá věc. Dnešní doba je však riziková. Přesouváme se od institucí k individualismu. V sociální síti můžete skončit jako vazal mocného patrona, a ze sítě se už neosvobodíte. Jedinou obranou proti tomu jsou paradoxně silné státní struktury a velké nadosobní instituce. Nezávislost na patronovi je možná:
Mafie je skvělým příkladem, jak v sociálních sítích podnikat a dělat marketing. Mafie je firma specializovaná na poskytování bezpečí a generování nejistoty. Rozhodující je získat důvěru, vliv a moc. K tomu potřebujete být dobrými ideology sociálních sítí, a tímto blogem se snažím vám v tom pomáhat. To je ale už námět na jiný článek. Sociální média jsou (na rozdíl od sociálních sítí) technologií, která může změnit způsob jak pracujeme a žijeme. Jde o změnu světa práce, kterou už nelze zastavit. Nic jiného v tom nehledejme. Marketingem sociálních médií nikdo nemůže změnit svět – ten pojem je nesmyslný. Jediné co můžete udělat, je změnit svůj byznys model, kde středem podnikového vesmíru nebude ani zákazník a ani firma, ale všechno dohromady.
Jak pracujete v sociálních sítích? Které praktiky mafie používáte ve svém marketingu?
Za fotografii děkuji – photo credit Intersection Consulting.
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
Nenapravitelně věřím v moc vůdců a vůdcovství. Jsem fanouškem knihy Setha Godina Tribes. V seznamu bestselerů je v kategorii vůdcovství na prvním místě v knihkupectví Amazon již 300 dní, hlavně díky podobným nadšencům z celého světa jako jsem já, kteří knihu doporučují a její dobré jméno šíří dále.
Sám Seth shrnul hlavní myšlenky knihy:
Vůdcovství je vzácné, protože je nepohodlné, a jen málokdo je ochoten to nepohodlí podstoupit.
Vzácnost dělá z vůdcovství velmi cennou hodnotu. Kdyby se každý neustále pokoušel někoho vést, celkem nic by se nestalo, vůdcovství by mělo nulovou hodnotu. Vést se velmi vyplatí právě proto, že je tak vzácné.
Vůdce je potřeba tam, kde objevíte nepohodlí.
Když někoho vedete a vaše vedení je pohodlné, je téměř jisté, že jste nevyčerpali všechny své vůdcovské možnosti.
Za fotografii děkuji – photo credit Hamed Saber.
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
Al Biedrzycki sháněl po absolvování Bentley Univerzity práci. Svůj životopis nazpíval, umístil na YouTube (dnes přes 13 000 shlédnutí), a zřetelně tím vyčněl z davu podobných uchazečů o práci.
O svém přístupu k hledání práce napsal podrobnější článek. Prospěje mu jeho hudební životopis? Je to správné budování jeho osobní značky – personal branding?
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
Personas jsou výsledkem zajímavého experimentu Sociable Media Group v MIT Media Labs. Vložíte své jméno, a obrovského množství dat na internetu se vygeneruje grafické znázornění toho, jak vás internet vidí.
Takhle vidí internet mě:
O podrobnostech experimentu píše Benjamin nebo Mahendra. Toto sofistikované řešení vypadá mnohem lépe než všechny ty kvízy osobnosti na Facebooku.
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil
Twitter mi přinese pět důležitých výhod, i když se svými zákazníky a s lidmi, kteří by se jimi mohli stát, přímo na Twitteru nekomunikuji:
Závěr: Při používání Twitteru se chovám nesobecky, jsem nápomocen své komunitě, učím se, naslouchám a starám se. Tím získávám vliv, důvěru a moc.
Za fotografii (photo credit) BarGal.
Následujte mě na Twitteru
Staňme se přáteli na Facebooku
Sledujte mě na FriedFeedu
Přidejte si mě do své sítě na Delicious
Můj LinkedIn profil